V současné době existuje mnoho modelů automobilů, které jezdí na zemní plyn, protože se ukázal jako spolehlivý a dostupný zdroj energie. Navíc je zcela kompatibilní s novými ekologickými normami, jejichž požadavky se snaží zlepšit kvalitu ovzduší a snížit emise.
Ve srovnání s naftou nebo benzínem zelený zemní plyn produkuje minimální množství emisí a částic do životního prostředí. Další z jeho vynikajících vlastností je, že se snadno vyrábí z odpadních surovin, protože nejde o nic jiného než o ekvivalent zemního plynu, který se následně stlačuje na tzv. bioCNG (nebo zkapalňuje na tzv. LNG ale za podstatně vyšších provozních nákladů).
Je zřejmé, že doprava bude řešena 3 způsoby a to:
- na malé vzdálenosti budeme jezdit elektro a vyvádět emise mimo město
- na střední, meziměstské vzdálenosti budeme jezdit na dostupné bioCNG palivo (transportní firmy, provozovatelé autobusů, zemědělská technika)
- na vzdálenosti okolo 1 tis. km se bude jezdit na LNG (ale dráž)
Pokud byste opravdu chtěli platit 200 Kč za litr paliva, využijete ta nová syntetická. Podobná neefektivita se vztahuje i na motory na vodík (investičně i provozně).
Základní otázkou pro EGD (Evropský Green Deal) je kde vzít zelený biometan pro motory vyráběné či transformované na bioCNG zdroj enegie. Zdrojů není moc a moc jich nebude, řešením jsou MOBPS Bert EU+ u našich zákazníků.
Více k tématu se můžete dozvědět z následujících článků:
- https://www.ecoticias.com/hoyeco/hidrogeno-combustible-motor/10620/
- https://groundreport.in/indias-first-bio-cng-plant-that-fuels-indores-buses/
- https://www.iveco.com/global/Press/PressReleases/2023/IVECO-and-Shell-bioLNG-tour-ON-THE-ROAD-TO-NET-ZERO-EMISSIONS
- https://browncarguy.com/2024/08/07/holy-cow-japans-manure-powered-cars/